Lekari i čokanski čelnici čine čine sve da budu prevaziđene teškoće u zdravstvu · Max Info

Lekari i čokanski čelnici čine čine sve da budu prevaziđene teškoće u zdravstvu

Predsednica opštine Čoka Stana Đember i dr Suzana Šišulović Krak, lekar opšte medicine u Domu zdravlja Čoka, razgovarale su o problemu nedostatka lekara u naseljenim mestima Ostojićevo i Padej, nakon čega je konstatovano da će biti učinjeno sve što je moguće kako bi takvo stanje bilo što pre prevaziđeno.

hhh

Dr Suzana Šišulović Krak potvrdila je za Naxi Max radio da u Domu zdravlja Čoka trenutno postoji nedostatak medicinskog kadra i zbog toga je takođe zamolila građane za strpljenje.

– Imamo jako mali broj lekara, tri nam fale, a niko se još uvek ne javlja na konkurs. Pored toga, imamo i obolele od kovida i trenutno su u izolaciji. Jednostavno, nismo u mogućnosti da pokrijemo teren osim Čoke i zato molimo pacijente za maksimalno strpljenje – ponovila je dr Suzana Šišulović Krak.

Ona je pojasnila da u trenutnoj situaciji postoji izuzetno veliki pritisak, posebno zbog toga što ne rade periferne ambulante.

– Više od 50 pacijenata po jednoj smeni zaista je mnogo za jednog lekara. Kovid ambulante nam rade prepodne i poslepodne; i tu imamo velik pritisak, ali se nadamo da ćemo za sedmicu, eventualno za dve, moći da omogućimo da rade ambulante u mesnim zajednicama Ostojićevo i Padej. Na taj način će i nama u Čoki biti lakše – rekla je dr Suzana Šišulović Krak.

Podsetivši da su pre aktuelne situacije lekari u pomenitim ambulantama radili svakodnevno, dr Šišulović Krak je ukazala da su u međuvremenu tri lekara otišla, pa je u poslednje vreme samo jedan lekar radio tri dana u MZ Padeja, a tri dana u Ostojićevu.

– Verujemo da ćemo tu praksu uskoro vratiti i ponovo uspostaviti pređašnji rad. Moram napomenuti da se za to vreme građani javljaju na opšte odeljenje u Domu zdravlja u Čoki. Sve što je moguće da se odradi telefonom (ispisivanje uputa, recepata, papirologija) izlazimo u susret kako ne bi čekali. Ukoliko je neophodan pregled primamo, nikog ne vraćamo – naglasila je dr Suzana Šišulović Krak i ponovila da jedan lekar u smeni teško može sve to postići.

Pojasnila je takođe da medicinari izlaze i na teren, i da uz to, ako se pacijent mora voziti u bolnicu, izgubi mnogo vremena, ali da je situacija trenutno takva kakva jeste.

– Raste i broj obolelih od kovida, i sreća što su to lakši slučajevi, uglavnom mlađih, što prolazi od sedam do 10 dana. Trudimo se da ih prebacimo na opštu, da oslobodimo Kovid ambulantu – rekla je dr Suzana Šišulović Krak.

 

Predsednica Stana Đember, koja je, kako je napomenula, i sama u petak izašla iz “crvene zone”, kao i dr Šišulović Krak, zamolila je zbog novonastale situacije građane za strpljenje.

– Kovid pogađa i medicinske radnike koji su dodatno opterećeni u poslednje dve godine. Sa jučerašnjim danom u našoj opštini je zabeleženo 165 zaraženih; ako kažem da se sa 200 proglašava vanredno stanje, onda je jasno o čemu je reč – ukazala je Stana Đember.

Prema njenim rečima, razumljivo je da kod pojedinaca zbog svega postoji ljutnja, ali da samo uz obostrano razumevanje možemo jedni drugima da pomognemo.

Predsednica je izrazila nadu da će Padej i Ostojićevo, kada im se stanje sa kovidom stabilizuje, dobiti lekare, kao što je bilo uobičajeno.

Stana Đember je podsetila i da lokalna samouprava konstantno radi na unapređenju Doma zdravlja, da je preostala još središnja zgrada, pri čemu se konkurisalo za sredstva, a sve u cilju da bi i građani i medicinsko osoblje imali što bolje uslove za lečenje i rad.

– Sve ovo ističemo jer je potrebno da se građani upoznaju sa celokupnom situacijom iz prve ruke. Jasno je da Dom zdravlja ima svoj tok rada i jasno je da tu niko ne izbegava da radi, nego je pritisak prevelik, a lekara malo. Pogotovo što je ovo opština sa povećanim brojem staračkih domaćinstva pa je situacija tim teža. Odgovornost i strpljenje su jedini način da se izborimo za boljitak – naznačila je Stana Đember.

Predsednica Stana Đember smatra da je pravo svakog, pa i lekara, da odu po svom nahođenju, te da je to njihovo pravo.

– Jedna doktorka u penziji je takođe otišla što je takođe opravdano, jer nije lako raditi u ovakvim uslovima, čak ni mlađim lekarima. Sada je najvažnije da je raspisan konkurs, a mi ćemo se kao lokalna samoprava potruditi da im obezbedimo dobre uslove. Imamo sređen stan u Čoki; a jedan stan u Padeju koji je namenjen lekarima će biti renoviran kako bi i na taj način privukli doktore da dođu i rade – potvrdila je predsednica Stana Đember.

Ona je uz to saopštila i da će lokalna samouprava Čoka opredeliti sredstva za energetsku efikasnost, što je, prema njenim rečima, najčešće pitanje koje građani postavljaju.

– Do 17. februara konkurisaćemo kod nadležnog Ministarstva za energetiku, a čim dobijemo sva uputstva građani će biti blagovremeno obavešteni – rekla je Predsednica Stana Đember.

Podelite vest sa prijateljima