Obeležavanje Mikulaša · Max Info

Obeležavanje Mikulaša

Tradicionalni praznik Sveti Nikolas koji se obeležava u zapadnim kulturama, a koji je u narodu poznat kao Mikulaš, obeležen je i u mnogim domovima na području čokanske opštine. Ovaj radosni praznik slavi se u mnogim mestima i na severu  Banata gde žive stanovnici katoličke veroispovesti.

mikulas1

Povodom obeležavanja Mikulaša, članice Udruženja žena „Sunce“ i MZ Padej organizovale su tradicionalno proslavu, ove godine veliku „štrudlijadu“.
–  Cilj nam je bio da ovog puta budemo drugačije. Svi u našoj okolini spremaju mekike, a mi smo se, pored ostalog, odlučile da sada pripremimo i pravu banatsku štrudlu – izjavila nam je zamenica predsednice Udruženja žena „Sunce“ Juliš Smiljanski, kuvarica u penziji. 

Ona je istakla da, kao i sve žene u ovom kraju, kuva mnoštvo jela, da sprema razne vrste kolača i tortit, ali da joj ukiselo testo, što se kaže, baš ide od ruke.

–  Ispekli smo 64 štrudle od čega smo isekle više od 1.000 parčadi tog kolača sa makom, orasima, kakaom i rogačem – ponosito je kazala Juliš Smiljanski i otkrila da im je za taj „posao“, koji su počele juče popodne, trebalo oko sedam sati.

mikulas2

Juliš Smiljanski sa svojim koleginicama povodom Mikulaša štrudle su pripremile za mališane iz dečjeg vrtića „Leptirić“ kao i za osnovce iz škole „Servo Mihalj“. Osladilo se tako više od 200 mališana i učenika, ali i drugih građana koji su tu bili prisutni.

Radosnom obeležavanju Mikulaša prisustvoval su i načelnik severnobanatskog Upravnog okruga Nikola Lukač, kao i predstavnici lokalne samouprave predvođeni predsednicom opštine Čoka Stanom Đember.

– Ovo je lepa tradicija pošto traje još od 2006. godine. Pored već uobičajenih palačinki, kolača langoša i mekika, ove godine naše drage sugrađanke iz Udruženja „Sunce“ prijatno su nas iznenadile i sa  štrudlama – rekla je Stana Đember i dodala da je veoma radosna što i ostala mesta na području opštine neguju ovu tradiciju.

mikulas3

Predsednica opštine Čoka, inače i članica Saveta MZ Padej, kazala je da je i kao članica Udruženja „Sunce“ od samog početka proslave  Mikuliša emotivno vezana za obeležavanje tog praznika.

– Kao predsednica opštine ponosna sam na činjenicu da svaka mesna zajednica ima svoju karakterističnu manifestaciju. Cilj svake ovakve manifestacije jeste, pored ostalog, da i najmlađima ostanu lepa sećanja na detinjstvo kao i, da tako kažem, i mirisi na zajedništvo u svoj našoj različitosti što ćemo uvek pamtiti i negovati – naglasila je Stana Đember.

Ona je podsetila i na verovanje da Mikulaš dolazi na belom konju i da obilazi domove mališana.

A s tim u vezi i deda Mikulaš, koji je ovom prilikom mališanima i deci delio poklone, potvrdio je verovanje da on dolazi noću i da ostavlja poklone u čizmama.

mikulas4

– Zato deca u skladu s tim verovanjem obično prethodno čiste svoju obuću, stavljaju na prozor, a ujutru zatiču poklone. On zauzvrat od dece traži lepo ponašanje, dobre ocene i poslušnost – rekao nam je deda Mikulaš nakon što je svoj deci uručio slatke poklone .
Praznik Mikulaš obeležava se, kao što smo napomenuli, 6. decembra  u mnogim zemljama Evrope, u slavu biskupa Nikolasa, zaštitnika dece i onih u nevolji. Veče uoči praznika, u kulturi mađarskog stanovništva nalaže se da deca ispoliraju svoje čizmice i ostave ih ispod prozora kako bi im tokom noći Mikulaš u njih ostavio slatkiše.
Prema predanju, jednom čoveku Mikulaš je pomogao da vrati dugove. Taj je bio siromašan i morao je da uda svoje tri ćerke kako bi otplatio veliki dug, a ujutru je na prozoru zatekao džak dukata. Od tada narod veruje da Sveti Nikolas dolazi baš kada nekoga zadesi nevolja, kako bi mu pomogao; zato je običaj da se uoči Mikuliša prozori dobro operu, mališani ostave  čizmice, pa onda, ko zna – možda nam Sveti Mikolas i ispuni želju.

 

Podelite vest sa prijateljima