Poseta ministarke Čomić Nacionalnom Savetu Poljske nacionalne manjine · Max Info

Poseta ministarke Čomić Nacionalnom Savetu Poljske nacionalne manjine

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić posetila je, sa saradnicima, Ostojićevo gde se sastala sa predstavnicima Nacionalnog Saveta Poljske nacionalne manjine u sklopu redovnih aktivnosti ministarstva koja podrazumevaju obilaske nacionalnih saveta najmanje dva puta godišnje.

comic

Jedna od tema bila je i primena Zakona o planskom sistemu odnosno kako da se utemelji društveni dijalog na lokalnom nivou i to tako da učestvuju i civilno društvo i nacionalne manjine, udruženja i mediji. Ideja je da svi mi koji razmišljamo o razvoju okruga ili svoje lokalne samouprave, od početka učestvujemo sa svojim stavovima, da naučimo da se slušamo i da planiramo, istakla je ministarka.

Ona je dodala da je Poljski nacionalni savet 22-gi savet koji su obišli od januara i da je cilj da čuju informacije od predstavnika nacionalnih manjina šta je to što ministarstvo treba da uradi da bi položaj nacionalnih manjina bio bolji.

Poljski nacionalni savet je trenutno u toku podnošenja zahteva i odlučivanja o izbornom jeziku, maternjem jeziku sa elementima nacionalne kulture u cilju da se što pre omogući deci koja žele da imaju izborni jezik u školi, to i mogu.

comic2

Veliko je zadovoljstvo videti prve korake u ostvarivanju nacionalnog identiteta Poljaka u Vojvodini jer su relativno mlad nacionalni savet, ali su uvek prvi koraci teški zbog čega je zadatak ministarstva da im te korake učini što lakšim, istakla je ministarka.

Ona je naglasila da nacionalni saveti u Srbiji uglavnom imaju različite probleme zbog čega će ministarstvo kada se završi obilazak uraditi izveštaj o primeni Zakona o nacionalnim manjinama i stvarnom stanju stvari kada je kultura manjinskih prava u pitanju.

U Srbiji imate stare tradicionalne manjine koje su oduvek tu, a imate manjine koje imaju matične države ili one koje ih nemaju. Takođe imate i mlade manjine koje su postale manjine nakon raspada Jugolavije. Svi oni moraju da imaju potpuno jednak položaj pred državom i to je naš zadatak. Moramo im omogućiti da uživaju kulturu manjinskih prava jer život sa manjinama, multikulturno društvo je blagoslov društva u kojem živimo.

comic3

Predsednica nacionalnog saveta Poljske nacionalne manjine Anita Šalbot je istakla da su upoznali ministarku sa specifičnim problemima koji se tiču uglavnom obrazovanja. Ona je istakla i da u Ostojićevu postoje dva udruženja Poljaka i da su veoma zadovoljni načinom kako su organizovani.

Predstavnica odbora za obrazovanje poljske nacionalne manjine Andrea Beata Bicok je istakla da su već predati u ministarstvo planovi i program za uvođenje poljskog jezika sa elementima nacionalne kulture u osnovnoškolsko obrazovanje.

Nezvanično smo dobili odobrenje, međutim još zvanično nije stigao dopis i ostalo je da se prevedu udžbenici sa poljskog na srpski jezik koji će biti zvanično odobreni od ministarstva, istakla je Andrea Beata Bicok.

Predsednica opštine Čoka Stana Đember je veoma zadovoljna posetom predstavnika ministarstva posebno činjenicom da je ministarka Čomić došla sa celim svojim timom. Naša briga je običan čovek koji nije u javnom životu, ali ga treba uključiti u javni život i treba čuti mišljenje naroda jer oni vide lokalnu samoupravu, pokrajinske institucije ili ministarstvo iz nekog drugog ugla i treba saslušati taj drugi ugao jer mi smo tu zbog ljudi bez obzira kako oni govore, kakva im je boja kože ili socijalni status.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić je tokom prepodneva sa saradnicima obišla i Kikindu gde je u sedištu Severnobanatskog upravnog okruga održan sastanak na temu primene Zakona o planskom sistemu u Srbiji. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Centara za socijalni rad, policije, NSZ, predstavnici nacionalnih manjina i civilnog sektora, kao i pet opština sa severa Banata.

c4

Podelite vest sa prijateljima