Sednica članova Saveta Severnobanatskog upravnog okruga · Max Info

Sednica članova Saveta Severnobanatskog upravnog okruga

Sprovođenje preventivnih projekata usmerenih na aktivnosti koje na lokalnom nivou podržavaju bezbednosne potrebe žena, devojaka i devojčica, pre svega iz višestruko diskriminisanih i ranjivih grupa, bila je glavna tema današnje osme sednice članova Saveta Severnobanatskog upravnog okruga održanoj u Čoki.

slika

Precizirano je da će navedene aktivnosti biti sprovedene u skladu sa Rezolucijom 1325 – „Žene, mir i bezbednost“ Saveta bezbednosti UN.

Aktuelnosti na pomenutu temu prezentovali su pripadnici PU Kikinda  Borislav Makivić, šef Odseka u odeljenju kriminalističke policije i Jelena Šipka, kriminalistički inspektor. Sednici su prisustvovali direktori centara za socijalni rad grada Kikinde i opština Novi Kneževac, Kanjiža, Senta, Ada i Čoka, kao i kikindskog Crvenog krsta i Bosiljka Srdić, zamenica kikindskog gradonačelnika zadužena i za socijalna pitanja.

slika2

Načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Nikola Lukač podsetio je da je bilo planirano da se o aktuelnoj problematici održe sastanci u svakoj lokalnoj sredini ponaosob, ali da je znatno svrsihodnije što je prihvaćen njegov predlog da bude oformljen Savet okruga kako bi predstavnici svih lokalnih samouprava i centara za socijalni rad, kao najkompetentniji, zajednički razmotrili aktuelnu tematiku.

Tako su na sednici u Čoki svi prisutni bili u mogućnosti da prezentuju podatke o trenutnim aktivnostima u svojim sredinama i razmene iskustva i iznesu mišljenja o planovima za naredni period.

 

Naglasivši da su ovakvi sastanci pravo mesto da se i ubuduće stručno najkompetentniji ljudi pozabave datom problematikom,  šef Odseka u odeljenju kriminalističke policije PU Kikinda Borislav Makivić je rekao da je to i osnov da se u okviru zakonske regulative daju inicijative za poboljšanje stanja kada je reč o socijalnoj ugroženosti. To se, prema njegovim rečima, pre svega odnosi na preventivne mere, a samim tim i sprečavanje bilo kojeg oblika nasilja.

– U tom smislu dužni smo da reagujemo i u lokalnim samoupravama i u najvišim instancama, odnosno da na svim nivoima implementiramo pomenute odredbe Saveta bezbednosti UN – ukazao je Makivić.

On je podsetio da je Rezolucija 1325 SB UN usvojena 2000. godine a da je Vlada Srbije drugi Nacionalni plan za primenu tog dokumenta prihvatila u maju 2011. Prvi je rezultirao povećanjem broja žena u sektoru bezbednosti u multinacionalnim mirovnim operacijama, kao i u uspostavljanju rodnih mehanizama, poput funkcije savetnica za rodnu ravnopravnost, dok je novi usmeren na potrebu unapređenja bezbedbosti žena na lokalnom nivou, važnu ulogu u oružanim snagama i policiji, i uopšte – u lokalnoj zajjednici.

– Projekat sprovođenja Rezolucije 1325 u Severnobanatskom okrugu i dobijanje podrške misije OEBS-a u Srbiji jeste do kraja juna 2020, a svrha je, pored ostalog, uključivanje sve većeg broja žena u savetima za bezbednost u svim našim lokalnim sredinama – istakao je, pored ostalog, Makivić.

Prema njegovim rečima, na današnjoj sednici Saveta Severnobanatskog okruga u Čoki otvorene su se brojne teme o kojima je do sada bilo malo reči u javnosti, ali su izneti i brojni predlozi i planovi, pa zato očekuje da će kroz planirane aktivnosti, uz podršku i pomoć načelnika okruga Nikole Lukača, sve lokalne samouprave kroz svesrdnu multisektorsku saradnju ostvariti veći stepen bezbednosti i bolji  položaji žena u društvu.

Predsednica opštine Čoka Stana Đember je konstatovala da je aktuelna tema veoma kompleksna i široka, ali da su, po svim pokazateljima, zaposleni u centrima za socijalni zainteresovani za unapređenje na tom polju. Ocenivši da je sastanak u Čoki bio vrlo uspešan ona se založila da i ubuduće bude i više takvih skupova.

– Zahvaljujem se zato načelniku Nikoli Lukaču  na sjajnoj inicijativi.  Na ovome svakako nećemo stati jer sam mišljenja da smo tek počeli da sagledavamo problem sa kojima se suočavamo na terenu – rekla je Stana Đember.

Predsednica opštine Čoka je s tim u vezi iznela stav da će se saradnjom tj. „umrežavanjem“ i saradnjom svih relevantnih institucija u lokalnim sredinama zasigurno moćipreduprediti mnogi problemi, a sve u skladu sa Rezolucijom SB 1325.

– Radićemo predano da bismo postigli najbolje rezultati i postigli cilj – zaključila je Stana Đember.

slika3

Podelite vest sa prijateljima